27 Mayıs 2012 Pazar

Yumurtalı Arapsaçı Kavurması


Uzun bir süre olmuş Girit Mutfağından tarif eklemeyeli, Şevket-i Bostan tarifinden sonra tarif vermemişim fark ettim. Oysa her hafta mutlaka Girit Mutfağından bir ot veya bir yemek pişiriyorum. Çorba gibi bizim mutfağında olmazsa olması bu yemekler. İş resimlemeye gelince biraz tembellik yapıyorum galiba. Biraz yorgunluktan birazda kış aylarında akşam saatinde fotoğraf geçmek için yeterli ışık yakalayamamaktan...
Arapsaçı da Giritlilerin çok severek pişirdiği bir yemek. Ben rahmetli kayınvalidemden kuzu eti ile pişirilen bir tarifini yemiştim. Aslında Girit Mutfağının tariflerine bakarsanız görebilirsiniz bir çok ot ve sebze kuzu eti ile pişiriliyor. Şevket-i Bostan, arapsaçı, enginar bunlardan sadece bir kaçı...Yabani rezene de denilen bu otun rezeneden farkı rezenenin kök kısımlarının etli arapsaçının ise çok ince olması. Görünüşü birazda dereotunun çok büyümüş haline benziyor.
Pişirmeden önce arasına yerleşen yabani otları ayırmanız biraz zaman alıyor ama hangi iş zahmetsiz ki... Ayıkladığınız arapsaçını yayvan bir tencerede pişirmeniz hem kolayca kavurmanız hem de her tarafının eşit pişmesi için önemli. Kayınvalidemden öğrendiğim bir yöntemde üzerine yemeklik doğradığınız soğanı eklediğinizde pişirmeden önce az biraz arapsaçı ile birlikte ovalayabilirseniz çok daha kolay pişiyor.

Gereken Malzemeler:
1/2 kg Arapsaçı
1 adet (büyük boy) kuru soğan
2 adey (orta boy) yumurta
zeytinyağı, tuz

Yapılışı :
Arapsaçının kök kısımlarını kesip atın, aralarında varsa yabani otları ayıklayın.
Yıkayıp yarım saat kadar sirkeli suda bekletin.
Sirkeli sudan çıkarıp suyunu süzün.
Büyük olan kısımlarını elinizle küçük parçalara ayırarak yayvan bir tencereye yerleştirin.
Üzerine yemeklik doğradığınız soğanları da ilave ederek bir kaç kez arapsaçını soğanlarla birlikte ovun.
Zeytinyağını da ilave ederek önce harlı sonrada düşük ateşte kavurun.
Kendi suyunu çekerse sıcak su ilave edebilirsiniz.
Otlar yumuşayıp soğanlar şeffaflaşınca başka bir kapta çırptığınız yumurtaları ilave ederek iyice karıştırın, yumurtalar pişince tuzunu ilave edip ocağı kapatın.
Ilık veya sıcak servis yapın. Yumurtalı Arapsaçı Kavurması

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...