19 Mayıs 2012 Cumartesi

Hasta Yemekleri Nohutlu Firik Pilavı


Uzun süren bir sessizliğin ardından Merhabalar...
Mutfak ile aramda bir soğukluk var son zamanlarda. Kendi kariyer planlarım ve oğlumun dersleri ile ilgilenmek benim hayatımın önceliği olduğundan diye düşünüyorum.
Firiğin ne olduğunu bilmeyenler için firik nedir onu anlatayım.
FİRİK
Buğday sararmaya yakın yeşilken biçilir ve yakılır. Yeşil olduğu için yanmaz, bir nevi tütsülenir. Daha sonra kabukları soyulur ve firik olur. Firik, kaynatılmak yerine közlenerek bulgur haline getirilir. Bu nedenle yerken ağzınıza harika isli bir tat gelir. Pilavı, dolması ve lapası yapılır. Pilavlık bulgur ile karıştırılarak da kullanılabilir.*


Yanık tadı sevenlerin çok beğeneceği bir pilav.Firik Pilavı Antep'de genellikle tavuk ile servis edilir. Ben etli halini daha çok seviyorum.
Malzemeler:1 su bardağı firik1/2 su  bulgurHaşlanmış et ve nohutTereyağKaynamış suTuz-Karabiber
Yapımı:Et ve nohudu haşlayın.Bulgur ve firiği bir süzekte yıkayın ve tencereye alın.Tereyağı pilav tencerenize alın ve yıkadığınız bulgur ve firiği ekleyin.Bir kaç dakika karıştırdıktan sonra et suyu , normal suyunu , haşlanmış nohutu , tuz-karabiber ilave edip. Pişmeye bırakın.Bulgurun üç katı su ilavesi yaparım.Pişen pilavı servise alın ve üzerine etleri dizin. İsterseniz pilavın içerisine de karıştırabilirsiniz.Salçalı da yapılabilir. Ben sade halini daha çok seviyorum.Siz de kendi damak tadınıza göre pişirebilirsiniz.
Mutluluk dolu günler diliyorum.Sevgilerimle...


*Lezzet dergisinden alıntıdır.Nohutlu Firik Pilavı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...